Rękodzieło artystyczne – koronka klockowa

Koronka klockowa należy do najtrudniejszych ale zarazem najciekawszych technik rękodzieła artystycznego. Jest ona wykonywana przy pomocy drewnianych szpulek zwanych klockami, stąd też nazwa koronka klockowa. Koronkę tworzy się na specjalnej poduszce z przypiętym wzorem, przeplatając w grupach przeciętnie do 20 klocków (można używać więcej) wiele nici nawiniętych na klocki. Dzięki tej technice uzyskać można delikatne ażurowe wyroby o bardzo zróżnicowanych wzorach.

Zapraszamy Państwa do jedynego takiego kiosku-pracowni koronki klockowej w tej części Polski w której tworzone są niezwykłe dzieła sztuki.

Pani Wioletta z rodu Sobiepanów Zamoyskich tworzy niezwykle urokliwe koronkowe serwety, serweteczki, skrzydlate aniołki, Matkę Boską z Dzieciątkiem i wiele innych arcydzieł. Na szczególną uwagę zasługują delikatne koronki z bardzo cieniutkich nici, których prawdopodobnie nikt już w naszym kraju nie robi!

Sklepik położony jest niedaleko ulicy Pułaskiego w Krynicy Zdrój i do wielu już lat przyciąga wielu nabywców (szczególnie spośród Gości odwiedzających to piękne uzdrowisko).

KONTAKT:
Pracownia Koronki Klockowej
Wioletta Namysłowska z rodu Sobiepanów Zamoyskich

5 2 głosy(ów)
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
11 lat temu

Polecam wszystkim osobom odwiedzającym Krynicę do obejrzenia tych pięknych dzieł sztuki. Jak dal mnie są to arcydzieła i fajnie, że w Krynicy takie rękodzieło artystyczne istnieje. Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości w tej pracy.

Ariadna
Ariadna
11 lat temu

jestem szczęśliwą posiadaczką pięknego kołnierzyka wykonanego przez Panią Wiolettę.Będę go z dumą nosić, ponieważ jest to arcydzieło sztuki użytkowej tego zamierającego już fachu.

Yooreq
2 lat temu
Oceń :
     

Parę razy będąc w Krynicy odwiedziłem Panią Wioletta, owocem tego zakup zakładki do książki, pięknego wianka i obrazka wyszywanwgo techniką wstażeczkową, cudeńka

Luda
Luda
1 rok temu
Oceń :
     

Dzieła Pani Wioletty Namysłowkiej to są właśnie te pamiątki, które trzeba przywozić z Krynicy i przekazywać swoim dzieciom i wnukom, bo to jest nasza spuścizna kulturowa. Tak dokładne, złożone i delikatne, że godzinami można rozglądać najmniejszego aniołka zrobionego na klockach i najmniejszy obraz wyrzeźbiony farbami. Przypuszczam, że Pani Namysłowska jest wyjątkową, unikalną artystką na skalę europejską. Cieszę się bardzo, że znalazłam ten niepozorny sklepik i teraz mam jej obraz, aniołki zaś pójdą na prezenty dla moich najdroższych.